Erkek olsun, bayan olsun, bir raddeye gelerek eşinden boşanmak isteyip de boşanma sürecinin nasıl işlediğini bilmeyen onlarca insan var. Bu bu konuyla alaklı en çok gelen sorulardan bazıları da Eşimden Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım , eşimden boşanmak istiyorum ama söyleyemiyorum , eşimden boşanmak istiyorum ama korkuyorum tarzında sorular.

Boşanma Davası Türleri , Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir , Çekişmeli Boşanma Davası Nedir , Kaç çeşit boşanma davası vardır ?

Eşime Boşanma Davası Açmak İstiyorum

Eşimden Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım ?

Eşinizden boşanmak istiyorsanız yapmanız gereken boşanma sebeplerini içeren bir dilekçe hazırlamak, mahkeme kalemine giderek dava dilekçesinin işleme alınmasını sağlamalısınız. Açmış olduğunuz dava için verdiğiniz dilekçe ESD araştırmasının yapılmasının ardından karşı tarafa cevap dilekçesi için tebligat yapılması ve cevap dilekçesinin alınması süreci takip eder. Bu sürecin ardından ön inceleme yapılması, tarafların ve tanıkların dinlenilmesi, delillerin toplanması ve tarafların beyanlarının sunulması süreci ile sona erer. Mahkeme başkanı eldeki deliller, beyanlar ve tanıkların beyanlarını göz önünde bulundurarak boşanma davası ile ilgili kararını verir. Bu şekilde açılan bir dava ortalama olarak 2-3 aylık bir süreci kapsamaktadır. Eğer dava çekişmeli boşanma davasına dönüşmüş ise dava süreci 12 – 18 aya uzamakta, 24 ayı bulan davlara da dönüşmektedir.

Eşime Boşanma Davası Açmak İstiyorum

Eşimden boşanmak istiyorum ne yapmalıyım diye soruyor ve sürecin hızlı ilerlemesini istiyorsanız doğru bir şekilde boşanmak için adımlar atmalısınız. Her iki taraf içinde en uygun şekilde boşanmak ve süreci makul ölçüde kısaltmak için yapılması gereken anlaşmalı boşanma yönteminin tercih edilmesidir. Anlaşmalı boşanma davaları tek celse de sonuçlanan boşanma davaları olduğu için karşı taraf ile her konuda anlaşarak dava açmak her iki tarafın yararına olacaktır. Anlaşmalı boşanma davası açmak için ikamet ettiğiniz bölgeye bakan aile mahkemesine gitmeli, aile mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemeleri giderek başvuru harcı, peşin harç ve dava giderlerini kapsayan harçları yatırmalısınız. Bu işlemleri yapıp dilekçenizi kaleme verdikten sonra dava açmış olursunuz.

Anlaşmalı veya çekişmeli boşanma davaları için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlamanız gereklidir. Boşanma dilekçesinde ilgili kanunlarda belirtilmiş olan formatta bir dilekçe yazılması zaruridir. Dava dilekçesi usulüne uygun değilse veya içeriği doğru hazırlanmamış ise dava kabul edilmez veya hak kaybı gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle boşanma davaları konusunda alanında uzman bir avukat ile çalışmalı ve hak kaybına uğramayacağınız bir içerikte dava dilekçenizi hazırlamalısınız.

Davaya katılmak zorunda mıyım ?

Dava açıldıktan sonra size ve karşı tarafa dava tarihini ve içeriğini bildiren tebligatlar ulaşacaktır. Tebligatta yazan tarihte mahkeme salonunda bulunmanız sizin için avantaj oluşturacaktır. Eğer anlaşmalı boşanma davası açmışsanız her iki tarafında mahkeme salonunda, mahkeme heyetinin karşısında olması zorunludur. Her iki tarafta mahkeme salonunda anlaşma protokolü gereğince beyanda bulunacak ve boşanmak istediklerini belirteceklerdir. Eğer dava, çekişmeli boşanma davası ise mahkemeye gelmek sizin açınızdan avantaj oluşturur. Kendiniz gelmek istemiyorsanız sizin adınıza sizi temsil edecek bir avukata vekalet vermek doğru bir adım olacaktır. Avukatınız hem sizi temsil edecek hem de dava sürecinin hızlı ilerlemesi için yasal mevzuatlar çerçevesinde işlemler yaparak süreci kısaltacaktır.

Avukat Tutmalı mıyım ?

Özellikle çekişmeli boşanma davalarında tazminat, nafaka gibi maddi konular söz konusu olduğu için bir boşanma avukatı ile çalışılması doğru bir adım olur. Avukatlar, yasal çerçevede haklarınızı sizlerden daha iyi bilen, tazminat ve nafaka konularında püf noktalara hakim, velayet gibi hassas konularda tüm detayları bilen kişiler oldukları için karşı taraftan istediklerinizi daha kolay alabilirsiniz. Eğer bir avukat ile çalışmazsanız karşı taraftan istediklerinizi alamayacağınız gibi hak kaybı da yaşayabilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın