Yazılar

Eşimden Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım, Eşimden boşanmak istiyorum ama korkuyorum, Eşimden boşanmak istiyorum ama söyleyemiyorum

Boşanmak, istenmeyen ancak bazen, çeşitli sebeplerden dolayı bazı kişilerin başına gelen bir durumdur. Evlenmek kadar boşanmakta doğaldır aslında. Evliliğin istenilen şekilde yürümediği, sevgi ve saygı çerçevesinde bir arada yaşamanın zorlaştığı durumlarda, taraflar boşanma davası açarak evliliklerini sonlandırabilir. Neticede, eşimden boşanmak istiyorum diyen kişiler, geçimsizlik sebebine göre farklı türlerde dava açabilirler. Aslında, tarafların her konuda anlaşarak birlikte mahkemeye başvurması sonucunda, anlaşmalı boşanma gerçekleştirilebilir. Maalesef ülkemizde, boşanmak isteyenlerin çoğu, saygı kuralları çerçevesinde boşanamamaktadır. Çekişmeli boşanma şeklinde adlandırılan bu türde, dava uzamakta ve süreç, hem karı koca hem de varsa çocuklar açısından oldukça yıpratıcı olmaktadır. Bu şekilde üzücü bir süreç yaşamak istemeyenler, eşimden boşanmak istiyorum ne yapmalıyım? diye araştırma yapmakta ve en doğru yöntemi bulmaya çalışmaktadır.

Eşimden Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Boşanma davalarında en büyük etken, hukuki açıdan sağlam dayanakların olmasıdır. İki tarafında, hukuk kurallarına saygılı şekilde davranması ve avukat tarafından önerilenleri doğru şekilde uygulaması, boşanmayı hızlandıracaktır. Eşimden boşanmak istiyorum ne yapmalıyım diyenler öncelikle, yasalarda belirtilen şartlar çerçevesinde, anlaşmalı boşanma gerekliliklerini yerine getirmelidir. En az bir yıl evli olmak, maddi manevi her konuda karşılıklı anlaşmak gibi şartlar uygunsa, taraflar anlaşmalı olarak tek celsede boşanabilir. Ancak çoğu zaman, iki taraftan birisi boşanmak istememekte, bu durumda çekişmeli boşanma yoluna gidilmektedir. Mal paylaşımı, nafaka, tazminat ve çocuğun velayeti konularında anlaşmazlık, dava sürecini uzatmaktadır. Bu tür çekişmeli boşanma davaları, 6 celse kadar sürebilmektedir.

Boşanmak istediğine karar veren kişi, gerekli belgelerle birlikte, ikamet ettikleri bölgedeki Aile Mahkemesi’ne başvuruda bulunmalıdır. Eğer bulunulan bölgede Aile Mahkemesi yoksa, Asliye Hukuk Mahkeme’sine de başvurulabilir. Boşanma dilekçesiyle mahkemeye başvuran kişinin talebi sonucu, mahkeme tarafından boşanma süreci başlatılır. Olabilecek en kısa sürede boşanmak istiyorum diyenler, eşiyle anlaşma yoluna gitmelidir. Çünkü, karşılıklı anlaşma durumunda, hukuki gereklilikler de doğru şekilde yürütülüyorsa, boşanma daha kısa sürede gerçekleşir. Aksi takdirde, tarafların maddi manevi kayıplar yaşayacağı zor bir dönem başlar. Boşanma davası açılabilmesi için, tarafların bir arada yaşamasını mümkün kılmayan geçerli bir sebebin bulunması gerekmektedir. Yasalarda zaten, haklı bir şekilde boşanabilmek için hangi durumların varlığının gerekli olduğuna dair maddeler vardır. Bunun için, doğru adım atmak adına bir avukattan destek almak gerekmektedir.

Çoğu zaman bayanlar, eşimden boşanmak istiyorum ama gidecek yerim yok, maddi imkanlarım yetersiz ne yapacağımı bilmiyorum diye araştırma yapmaktadır. Bu gibi durumlarda, eğer kadın, boşandığı zaman ani bir yoksulluk içine düşeceğini ispatlarsa, eşinden yoksulluk nafakası talep edebilir. Eğer çocuk varsa ve çocuğun velayetini de almışsa, çocuk için de ayrıca iştirak nafakası alabilir.

Kısacası, kısa sürede ve sorunsuz şekilde boşanabilmek için, geçerli bir boşanma sebebinin varlığı durumunda, boşanma dilekçesiyle Aile Mahkemesi’ne başvuru yapılmalıdır.

Eşimden Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım ? Eşimden boşanmak istiyorum ama korkuyorum, Eşimden boşanmak istiyorum ama söyleyemiyorum

Ankara Avukat
Ankara en iyi avukat
sincan boşanma Avukatı
etimesgut boşanma Avukatı
etimesgut boşanma Avukatı