Yazılar

Boşanma Davasında Yetkili Mahkeme Neresidir Boşanma davalarında yetki kesin mi , Boşanma davasında yetki yargıtay kararları, Boşanma davası yetkili mahkeme

  Boşanma Davasında Yetkili Mahkeme Neresidir? ? 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 168. maddesine göre, boşanma davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin ikamet ettiği veya her iki tarafın da, son altı aydır ikamet ettikleri bölgede bulunan Aile Mahkemesi’dir. Aslında, Yeni Hukuk Muhakemeleri’ne göre, boşanma davasında yetkili olan mahkeme, davayı açan kişinin ikamet ettiği bölgede bulunan mahkemedir. Ancak, her alanda olduğu gibi, bu alanda da kadın erkek eşitliğini ve boşanma işinin medeni sınırlar çerçevesinde gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla Medeni Kanun’da özel bir düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemeye göre, eşlerden birinin ikamet ettiği veya ikisinin de son altı ayda oturduğu bölgedeki Aile Mahkemesi, boşanma davasını görmekle yetkilidir.

  Boşanma Davasında Yetki

Medeni Kanun’a göre, boşanma davalarının kolaylaştırılması, daha doğrusu sürecin iki taraf için de kolay şekilde ilerleyebilmesi için boşanma davasıyla yetkili mahkeme konusunda özel bir madde bulunmaktadır. Dava açacak taraf, kendi oturduğu bölge ya da eşiyle birlikte altı aydır ikamet etmekte olduğu bölgedeki mahkemeye boşanmak için başvuruda bulunabilir. Bu, dava açan kişinin lehine bir maddedir. Aile hukukundan doğan anlaşmazlıklara bakmakla yükümlü olan Aile Mahkemeleri, boşanma davalarında yetkili mahkemelerdir. Davayı açan taraf ya da eşlerin birlikte ikamet ettikleri bölgede Aile Mahkemesi yoksa, Asliye Hukuk Mahkemesi, boşanma davasında görevli mahkemedir.

Boşanma Nedir

Boşanma, evlilik müessesesini sonlandıran bir işlemdir. Eşlerin ikisinin de hayatta olması durumunda, yasalarda belirtilen sebeplerden birisinin oluşmasına bağlı olarak, yetkiliyi mahkemeye başvurup evlilik akdinin sonlandırılması boşanma diye tanımlanmaktadır. Ancak boşanma, hem eşler, hem boşanma avukatları hem de hakimler tarafından uzmanlık isteyen bir iştir. Boşanma davalarında adil karar verebilmek ve tarafların mağdur olmasını önlemek için, hukuki altyapının doğru şekilde işletilmesi önemlidir. Bu nedenle, boşanmayla ilgili olarak hem yetkili mahkeme hem de davalara bakan hakimler hakkında yasalarda özel bir düzenleme mevcuttur. Eşinden boşanmak isteyen taraf, kadın veya erkek olsun farketmeden, davayı ister kendi, ister eşinin yerleşim yerindeki mahkemeye başvurarak açabilir. Ayrıca kişi, son altı aydır eşiyle birlikte aynı konutta oturuyorsa, ikisinin bulunduğu yerleşim yerindeki aile mahkemesine de başvuruda bulunabilir.

  Boşanma davası açılabilmesi için, başvuruda bulunulacak mahkemenin illa ki eşlerin yerleşim yerinde olması şartı da yoktur. Sadece, 6 aydır fiilen ikamet edilen bölgedeki mahkemeye dava açılabilmektedir. Yeni Medeni Kanun’a göre yapılan bu düzenleme, hem kadın erkek eşitliğini boşanma alanına da yansıtmaya hem de boşanma işini taraflar için daha kolay hale getirmeye yöneliktir. Boşanmak isteyen taraf, daha resmi olarak ayrılmadan eşiyle birlikte oturduğu evden ayrılmış, başka bir yerde ikamet ediyor olabilir. Bu durumda, bağımsız olarak ikamet ettiği yerde de, boşanma davası açabilme hakkına sahiptir.

Boşanma Davasında Yetkili Mahkeme Neresidir

  Boşanma davalarıyla yetkili mahkeme, eşlerden birinin ikamet ettiği ya da ikisinin birlikte son altı aydır oturduğu bölgedeki Aile Mahkemesi, yoksa Asliye Hukuk Mahkemesidir.

 

Boşanma Davasında Yetkili Mahkeme Neresidir Boşanma davalarında yetki kesin mi , Boşanma davasında yetki yargıtay kararları, Boşanma davası yetkili mahkeme

Son Yazılar :

 

Ankara Avukat
Ankara en iyi avukat
sincan boşanma Avukatı
etimesgut boşanma Avukatı
etimesgut boşanma Avukatı