Sincan Boşanma Avukatı Tülin Babaoğlan

Boşanma davalarında görevli mahkemeler Aile Mahkemeleridir. İster anlaşmalı boşanma davası olsun isterse de çekişmeli boşanma davası olsun, bu davayı açacak olan kişiler, Aile mahkemesine boşanma istemiyle ve boşanma davalarına uygun olarak hazırlanmış boşanma dilekçeleri ile birlikte başvuru yapmalıdırlar. Anlaşmalı Boşanma Davası Nerede Açılır diye merak eden kişiler için bu makalemizde davanın nerede açılması gerektiği ve yetkili mahkemenin neresi olduğu hususuna değineceğiz.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nerede Açılır?

Anlaşmalı boşanma davası için yetkili mahkeme eşlerin son altı aydır birlikte yaşadıkları yerde bulunan Aile Mahkemeleri olmaktadır. Her yerde Aile Mahkemesi bulunmayabilir. Burada da anlaşmalı boşanma davası nerede açılır diye merak eden bireyler Aile mahkemesi olmaması nedeniyle davalarını Asliye Hukuk Mahkemelerinde açabilirler. Aile mahkemesi bulunmayan yerlerde boşanma davalarına Asliye Hukuk Mahkemesi bakmaktadır. Bu nedenle anlaşmalı boşanma davası nerede açılır diyen kişiler Aile Mahkemesi yok ise, yine eşleri ile birlikte son altı aydır ikamet ettikleri yerde bulunan Asliye Hukuk Mahkemelerine boşanma istemiyle başvurabilirler.

Eşler Altı Aydan Daha Uzun Süredir Ayrıysa Anlaşmalı Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma davasında yetkili mahkeme eşlerin son altı aydır birlikte ikamet ettikleri yani resmi ikamet adreslerinin bulunduğu yerdeki Aile Mahkemesi ya da Asliye Hukuk Mahkemesi olmaktadır. Peki eşler uzun süredir farklı yerlerde ikamet ediyorsa anlaşmalı boşanma davası nerede açılır. Burada eşlerin resmi ikamet adreslerinin 6 aydan daha uzun bir süredir farklı yerde olması durumunda anlaşmalı boşanma davası davalının ikamet adresinde açılmalıdır. Kimi zaman ise eşler anlaşmalı boşanma için birlikte davayı açabilirler. Eşlerin davayı birlikte açmaları durumunda ise dava eşlerden birisinin ikamet adresinin bulunluğu yerdeki görevli mahkemede açılabilir.

Anlaşmalı Boşanma Davaları Hangi Mahkemede Açılır?

Anlaşmalı boşanma davaları tıpkı çekimeli boşanma davaları gibi Aile Mahkemelerinde açılır, Boşanma davaları için yetkili mahkemeler Aile mahkemeleridir. Aile Mahkemesi bulunmayan yerlerde ise boşanma davalarına Asliye Hukuk Mahkemeleri bakmaktadır. Anlaşmalı boşanma davası hangi mahkemede açılır diye merak eden kişiler yetkili mahkemenin bulunduğu adliyede Aile Mahkemesine, Aile Mahkemesi yok ise Asliye Hukuk Mahkemesine boşanma davası açabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın