Anlaşmalı Boşanma Bir Günde Biter mi ? Anlaşmalı boşanma ne kadar sürer 2018 Anlaşmalı boşanma kaç günde sonuçlanır ? Anlaşmalı Boşanma Süresi

Anlaşmalı boşanma, iki tarafın sıkıntı çekmeden ve konuyu uzatmadan kısa sürede ayrılabilmek için tercih ettikleri bir boşanma yöntemidir. Son zamanlarda çoğu kişinin, medeni sınırlar çerçevesinde, anlaşmalı şekilde boşandığını sıkça duymaktayız. Anlaşmalı boşanma konusunda en çok merak edilen, davanın ne kadar sürede sonuçlanacağıdır. Anlaşmalı boşanma davası bir günde biter mi sorusunu, taraflar yoğun şekilde araştırmaktadır. Bu sorunun cevabı olarak, hukuk sistemimizde en hızlı sonuçlanan dava, anlaşmalı boşanma davasıdır şeklinde verebiliriz. Kısa sürede sonuçlanan bir dava olsa da, davanın konusuna göre ne kadar sürede sonuçlanabileceğine net bir cevap verilememektedir.

 Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Birbirinden, kısa sürede ve sorunsuz olarak boşanmak isteyen taraflar ilk olarak, anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer? sorusunu araştırmaktadır. Ancak bunun için gerekli olan öncelikle, anlaşmalı boşanma şartlarının varlığıdır. Anlaşmalı boşanmak için mahkemeye başvuranların, isteklerinin gerçekleşebilmesi için karşısına çıkan ilk şart, yasal olarak belirtilen bir yıllık evlilik sürecini tamamlamış olmalarıdır. Yani anlaşmalı boşanabilmek için, en az bir yıllık evli olma gerekliliği vardır. Bunun haricinde, diğer şartlarında sağlanmış olması gerekmektedir. Yani, eşlerin nafakadan çocukları varsa velayetine ve mal paylaşımına kadar her konu hakkında, aralarında anlaşmaya varmış olmaları gerekmektedir. Tarafların anlaştıkları konuları, hakim karşısında dile getirmeleri de, anlaşmalı boşanmanın yasal gereğidir. Ancak, tüm şartlar sağlanmış ve hakim karşısında sözlü olarak dile getirilmiş olsa bile hakim, çocuğun velayeti konusunda içinde bulunulan şartlara göre değişiklik yapabilir. Taraflardan birinin bu karar itirazı sonucunda, anlaşmalı boşanma gerçekleşmez.

Anlaşmalı boşanma, halk arasında tek celsede boşanma olarak tabir edilmektedir. Tek celsede boşanma ise, tarafların verilen mahkeme günüde, tek oturumda boşanmasına karar verilmesidir. Tek celsede yani bir günde boşanma, en zor boşanma yöntemidir. Dava hızlı bir şekilde sonuçlansa da, anlaşmalı boşanma, taraflar arasında tüm konularda anlaşmayı gerektirdiği için zor bir iştir. Nafaka, çocuğun velayeti, mal paylaşımı ve tazminat olmak üzere, her konuda anlaşan eşler, anlaşmalı boşanmak için mahkemeye başvurduğunda, verilen mahkeme gününde tek celsede boşanabilmeleri ihtimali vardır.

En az bir yıl evli kalan ve her konuda anlaşmaya vardığını belirten bir boşanma sözleşmesi hazırlayan eşler, bir günde boşanabilir. Anlaşmalı boşanma bir oturumda sonuçlanır ancak, bunun gerçekleşebilmesi için gerekli koşulların mutlaka sağlanması gerekmektedir. Özellikle boşanma sözleşmesi, tek celsede boşanabilmenin en önemli koşuludur. Taraflar, bu konuda, alanında uzman bir boşanma avukatından, hukuki destek alırlarsa, anlaşmalı şekilde tek celsede boşanabilirler. Sözleşme, hakim tarafından büyük önem taşımaktadır. Eğer, boşanma sözleşmesindeki hususlar, hakime inandırıcı gelmezse, süreç uzayabilir. Bu nedenle, boşanma sözleşmesinin, avukat yardımıyla hazırlanması, tarafların yararına olacaktır.

 Anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer? sorusu, boşanmak isteyenlerin cevabını merak ettiği bir sorudur. Bunun için kesin bir süre vermek yanlıştır çünkü, davanın görüleceği mahkemenin yoğunluğu, davanın sürecinde etkili rol oynamaktadır. Anlaşmalı boşanma için bir yıl evli kalma, tazminat, nafaka ve velayet konusunda anlaşma sağlanmışsa, mahkeme gününde tek celsede boşanmak olasıdır.

5
0 cevaplar

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] Anlaşmalı boşanma bir günde biter mi ? […]

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın